Zakupoholizm slownik angielski

Q-BOXBezpłomieniowe urządzenie odciążające wybuch typ Q-BOX | GRUPA WOLFF

Zakupoholizm – czym jest

Permanentny przymus dokonywania zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same przedmioty mają miejsce drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm kiedy również nadmierny konsumpcjonizm organizuje w dużych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dostęp do zakupów bez wychodzenia z domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często środkiem na poprawę nastroju. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona odczuwa niezdrowe podniecenie na wiedzę o zakupach (myśli mogą korzystać charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę uzależnioną w stopień ekstazy. Niestety euforia mija po skończeniu zakupów. W zamian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod opiekę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czyli osoby, którym radość i satysfakcję sprawia nabycie tematu w doskonałej cenie. Są klientami centrów handlowych w stanie promocji, przecen. Niczym magnes idą na nich chwyty marketingowe w kierunku: obniżka cen, – 25%, kup 2 w sumie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą część stanowią “kolekcjonerzy” innego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu elektronicznego, obuwia, galanterii. Tym zupełnie dość dóbr, które występują w branży ich zainteresowań.

Dla przyszłych ważne jest jednanie nowych przedmiotów, właśnie z porady na fakt, że są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja swoje pragnienie nabywania tylko dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest możliwe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Ważne jest określenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie innych metod kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Niestety temat jest o tyle złożony, że zakupoholizm często pozostaje w parze z kolejnymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do przypadku jest determinacja pacjenta i sprawna psychoterapia.