Psycholog dzieciecy i zaburzenia rozwojowe

Twoje dziecko ma problemy w szkole? Psycholog dziecięcy z poradni psychologiczno-pedagogicznej pomoże w zdiagnozowaniu dysfunkcji oraz poprowadzi terapię. Kraków jest miastem, gdzie o poradę psychologiczną można zgłosić się do wielu placówek, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Jeżeli dziecko zaczyna mieć kłopoty z nadążaniem z edukacją lub zachowaniem, to może to świadczyć o jakiejś wadzie rozwojowej. Konsultucja ze specjalistą to żaden wstyd, a wykwalifikowany psycholog dzięciecy może okazać się nieocenioną pomocą pedagogiczną. Dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym często zaczynają mieć trudności z pisaniem i czytaniem. Przyswajanie nowego materiału stanowi wyzwanie nawet dla dorosłych ludzi, dlatego należy wykazać się wyrozumiałością w stosunku do trudnego dziecka. Nadrobienie zaległości jest niezwykle istotne, zwłaszcza na samym początku edukacji, ponieważ raz zaniedbaną umiejętność ciężko później młodemu człowiekowi nadrobić. Psycholog dziecięcy oceni czy dziecko faktycznie cierpi na dysfunkcję rozwojową czy wrodzoną oraz zaproponuje ćwiczenia pomagające w przezwyciężeniu przeszkód.

Problemy edukacyjne występujące u dzieci i młodzieży są coraz częściej trafnie diagnozowane oraz coraz skuteczniej leczone. Jeszcze do niedawna wiadomo było powszechnie o takich wadach rozwojowych jak dysleksja czy dysgrafia. Trudności w nauce czytania tudzież opisania określa się mianem dysleksji, natomiast dysgrafia to zanik umiejętności pisania. Egzaminy już od dekady przygotowywane są z myślą o uczniach borykających się z takimi przeszkodami, lecz spektrum klasyfikacji trudności wynikających z podłoża neurologicznego rozszerzyło się wraz z rozwojem psychologii. Obecnie wyróżnia się również takie zaburzenia zdolności jak m.in. dyskalkulia, objawiająca się problemami z rozumieniem algebry i operowaniem pojęciami matematycznymi. Specjaliści oceniają się, że około 4-6% społeczeństwa stanowią dyskalkulicy, lecz większość z nich nawet nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia własnej dyskalkulii, ponieważ omawiane zjawisko przez długi czas było bagatelizowane. Na szczęście, sytuacja uległa zmianie i zwiększyła się świadomość oraz wrażliwość związana z dysfunkcjami rozwojowymi u dzieci się zwiększa.

http://fundacjawop.pl/erppolkas/sage-symfonia/sage-symfonia-start-2-0-handel/

Jeżeli zatem zauważasz u swojego dziecka problemy z pisaniem, czytaniem lub liczeniem, to niezwłocznie zgłoś się z pociechą do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pracujący tam psycholog dziecięcy oceni, czy małolat rozwija się zgodnie ze swoim wiekiem, a w razie niepomyślnej diagnozy zostanie zaproponowana odpowiednią terapia. Kraków dysponuje wieloma tego typu placówkami, dlatego wystarczy minimum wysiłku, aby znaleźć odpowiednią poradnię. O numery telefonów i adresy instytucji dydaktycznych można także zapytać pedagoga szkolnego bądź wychowawcę. Nie wolno zapominać, że nawet największe trudności rozwojowe można przezwyciężyć stosując adekwatne ćwiczenia, dlatego podczas spotkania z psychologiem powinien być obecny również rodzic, żeby móc później wdrożyć w domu zaproponowane przez specjalistę rozwiązania pedagogiczne.