Odpylanie mokre

Systemy odpylania są zastosowanie praktycznie wszędzie tam, gdzie jest zanieczyszczenie stanowisk pracy suchymi pyłami o bardzo drobnych cząstkach. Odpylanie technologiczne tego rodzaju jest stawiane przede ludziom w branży energetycznej, ceramicznej, spawalniczej, metalowej, drzewnej, farmaceutycznej oraz spożywczej. Najczęściej wykorzystywanym do odpylania daniem jest oczywiście zwany odpylacz kasetowy (cartridge dust collector).

Samym z pierwszych problemów, jakie można spotkać w punktach produkcyjnych jest zapylenie występujące w terminie wszelkiego typu procesów produkcyjnych. Zapylenie to dochodzi przede wszystkim w sukcesu obróbki innego sposobie produktów albo podczas przesypywania lub przenoszenia materiałów sypkich. Niestety powstające pyły stanowią wybitnie niekorzystny nacisk na zdrowie człowieka. Im niższe pyły, tymże ogromniejsza ich szkodliwość. Co daleko, niektóre pyłki mają robienie toksyczne, i nawet rakotwórcze. Nie z dzisiaj wiadomo, że duże zapylenie pomieszczenia pracowniczego zapewne żyć okazją zarówno dolegliwości zdrowotnych jak również wad zawodowych. Oczywiście z tegoż powodu, tak cenne jest odpylanie powietrza.

Aby systemy odpylania były wydajne, należy stosować miejscowe odciągi. Występują one przede ludziom w świadomości ramion samonośnych, ssaw lub swego rodzaju okapów, które zlokalizowane są blisko źródła emisji zanieczyszczeń.

Na bieżąco należy zapewnić usuwanie każdego typie skupisk nagromadzonego pyłu. Takie działanie pomaga zapobiegać poruszaniu się i powtórnemu opadaniu pyłu. Gdy warstwa pyłu koncentruje się najczęściej na podłodze w hali produkcyjnej, należy stosować odkurzacze przemysłowe, gdyż narastająca warstwa pyłu wokół urządzeń stwarza poważne zagrożenie. Co także szczególnie istotne, instalacja do odpylania nie powinna w żadnym wypadku gromadzić ładunków elektrostatycznych, gdyż grozi to wywołaniem iskry a w skutku pożarem.

Ponadto, trzeba pamiętać o szczelności połączeń w budowy. Należy wiedzieć, że wszelkie nieszczelności powodują ciągnięcie się pyłu na zewnątrz a co wewnątrz tym idzie zmniejszają skuteczność odpylania.