Kasy fiskalne to powinnosc kazdego wlasciciela firmy

Nadeszły czasy w których urządzenia fiskalne są obowiązkowe przez prawo. Są to maszyny elektroniczne, służące do rejestracji dochodu oraz sumy podatku należnego ze transakcji detalicznej. Za ich brak przedsiębiorca może zostać ukarany dużą grzywną, która znacznie przewyższa jego zarobki. Nikt nie chce więc narażać się kontroli i grzywnej.
Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorstwo prowadzone jest na ograniczonej powierzchni. Przedsiębiorca zbywa swoje towary w internecie, a w sklepie głownie je magazynuje więc jedyna wolna powierzchnia to ta, gdzie znajduje się biurko. Kasy fiskalne są jednak wtedy tak samo obligatoryjne jak w przypadku butiku zajmującego dużą powierzchnię handlową.
Tak samo jest w sytuacji osób, które trudnią się pracą niestacjonarnie. Trudno wyobrazić sobie, że pracodawca przenosi się z nieporęczną kasą fiskalną i całym zapleczem niezbędnym do jej sprawnego korzystania. Pojawiły się jednak na rynku, urządzenia fiskalne przenośne. Mają one małe wymiary, mocne baterie i łatwą obsługę. Kształtem przypominają terminale do płacenia kartą płatniczą. Czyni to z nich doskonałe rozwiązanie do pracy mobilnej, a więc np. wtedy kiedy zoobowiązani jesteśmy osobiście udać się do klienta.
Urządzenia fiskalne są dodatkowo ważne dla samych kupując, a nie tylko dla właścicieli firm. Dzięki paragonowi, który jest drukowany, odbiorca ma możliwość dokonania reklamacji nabytego towaru. W końcu to druk fiskalny stanowi wyłączny dowód naszego zakupu. Jest także świadectwem, że przedsiębiorca prowadzi legalną działalność i odprowadza podatek od spieniężanych artykułów i usług. Jeśli zdarzy nam się sytuacja, że urządzenia fiskalnego w sklepie są odłączone lub stoją bezczynnie możemy donieść to do urzędu, który rozpocznie odpowiednie kroki prawne wobec pracodawcy. Grozi mu wtedy pokaźne wysoka kara finansowa, a nierzadko nawet proces.
Kasy fiskalne wspomagają również pracodawcom weryfikować finanse w firmie. Na koniec każdego dnia, drukowany jest bowiem raport dobowy, a pod koniec miesiąca mamy możliwość wydrukować całe sprawozdanie, które wskaże nam ile dokładnie zarobiliśmy pieniędzy. Dzięki temu możemy bezproblemowo skontrolować, czy któryś z personelu nie defrauduje sobie naszej gotówki albo po prostu czy nasz interes jest rentowny.

Zobacz kasy fiskalne