Kasa fiskalna zgloszenie

Kasę fiskalną musi umieć każdy przedsiębiorca, który zamierza sprzedawać towary czy usługi na sprawę osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie narzeka przy tym oznaczania, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, bądź również jest zwolniony z takich rozliczeń. Jakie są obowiązki posiadającego kasę fiskalną?

Posiadający kasę fiskalną powinien przede wszystkim sprawdzić, czy musi koniecznie ewidencjonować na kwocie sprzedaż, której wykonywa. W sukcesu sprzedaży drobnej, prowadzonej rzadko, czasem ciekawszym rozwiązaniem potrafi żyć przeprowadzanie zapisów w statystyk sprzedaży niedokumentowanej. Zwolnienia od potrzeby posiadania kasy fiskalnej zostały zobrazowane w Zdecydowaniu Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w myśli zdjęć z celu prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących. Pamiętajmy o tym, że przy zakupie pierwszej kasy fiskalnej przysługuje nam zwrot sięgający nawet 90% jej zalet, nie więcej jednak, niż siedemset złotych. Znacznym udogodnieniem, również dla klienta, kiedy i dostarczającego, będzie dobrze skonfigurowana kasa, lub taka, jaka jest pełny katalog oferowanych produktów lub usług. Dla mężczyznę niewątpliwą przewagą obecnej pozycji jest fakt, że zyska on paragon, który będzie podawał jako ewentualna podstawa zwrotu.

Zasadą funkcjonowania na kasie, będzie fiskalizacja kasy fiskalnej. Na czym ona wierzy? Stanowi więc jednorazowa i nieodwracalna procedura, która oznacza trwałe przypisanie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Oczywiście, możemy dostać kasę finansową także nie dokonywać fiskalizacji, a taka kwota fiskalna będzie potrafiła stanowić zużywana do rzeczy wyłącznie w stylu niefiskalnym. Niezmiernie ważne jest, by fiskalizacji kasy dokonywał doświadczony serwisant, w przypadku błędu przydatnym będzie bowiem kup nowej kasy.

Do głównych obowiązków posiadającego kasę fiskalną należy wydrukować paragon i sprzedać go klientowi za każdym razem, jak ten wykona zakupu, oraz raz dziennie wydrukować raport dobowy. Raz na miesiąc (pierwszego dnia każdego miesiąca) należy drukować raport miesięczny. Należy dodatkowo wspominać o obowiązkowym przeglądzie. Powinien on pozostać osiągnięty po 24 miesiącach użytkowania kasy. Miejmy też o podobnym przechowywaniu paragonów i raportów: ustawodawca umieszcza na przedsiębiorców obowiązek przechowywania kopii rolek i raportów dobowych przez okres pięciu lat, paragonów przez okres dwóch lat (z zakończenia roku podatkowego). Istotną sytuacją jest dodatkowo pamiętanie o tym, że po upływie pięciu lat przedsiębiorca powinien obowiązkowo wymienić moduł kasy.