Jak zadbac o zdrowie psychiczne dzieci

Rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, z jakimi problemami muszą zmierzać się ich dzieci. Często nie zauważamy niepokojących objawów, bo sami jesteśmy zajęci ciągłą pracą i wykonywaniem obowiązków domowych. Warto więc poświęcić trochę czasu swoim dzieciom i po prostu się nimi zainteresować.

Jeśli więc zauważymy, że nasze pociechy zaczęły się ostatnio dziwnie zachowywać, są ciągle ospałe, zmęczone i na nic nie mają ochoty, to pierwszy znak, który powinien dać nam sporo do myślenia. Jedną z najczęstszych przyczyn chorób psychicznych u młodzieży są… problemy rodziców! Chodzi tutaj o alkoholizm bądź inne uzależnienia w rodzinie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak negatywnie wpływają one na stan psychiczny naszych pociech. Dlatego jeśli sami cierpimy na pewne uzależnienia, to my powinniśmy w pierwszej kolejności udać się na odpowiednie leczenie.

Oczywiście może tak się zdarzyć, że nie będziemy w stanie rozpoznać przyczyny problemów. Wtedy niezbędny okaże się psychiatra dla dzieci Kraków. Nastolatkowie często uważają, że do takich lekarzy udają się jedynie “dziwacy” i “nienormalni ludzie”. Dlatego warto przygotować dziecko do wizyty w gabinecie psychiatrycznym. Wytłumaczmy mu, że psychiatra jest zwykłym lekarzem, z którego usług korzysta mnóstwo osób.

Pamiętajmy również, że bardzo ważne jest nasze wsparcie. To my stanowimy podporę dla naszych dzieci. Interesujmy się nimi i postarajmy się jak najczęściej rozmawiać o różnych problemach i codziennych sprawach dotyczących szkoły lub rówieśników. Dzięki temu szybciej zaobserwujemy niepokojące zmiany i szybciej je wyeliminujemy.