Home Medycyna Jak zadbać o zdrowie psychiczne dzieci ?

Jak zadbać o zdrowie psychiczne dzieci ?

written by diana Sierpień 10, 2015

Rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, z jakimi problemami muszą zmierzać się ich dzieci. Często nie zauważamy niepokojących objawów, bo sami jesteśmy zajęci ciągłą pracą i wykonywaniem obowiązków domowych. Warto więc poświęcić trochę czasu swoim dzieciom i po prostu się nimi zainteresować.

Strona internetowa tutaj

Jeśli więc zauważymy, że nasze pociechy zaczęły się ostatnio dziwnie zachowywać, są ciągle ospałe, zmęczone i na nic nie mają ochoty, to pierwszy znak, który powinien dać nam sporo do myślenia. Jedną z najczęstszych przyczyn chorób psychicznych u młodzieży są… problemy rodziców! Chodzi tutaj o alkoholizm bądź inne uzależnienia w rodzinie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak negatywnie wpływają one na stan psychiczny naszych pociech. Dlatego jeśli sami cierpimy na pewne uzależnienia, to my powinniśmy w pierwszej kolejności udać się na odpowiednie leczenie.

Oczywiście może tak się zdarzyć, że nie będziemy w stanie rozpoznać przyczyny problemów. Wtedy niezbędny okaże się psychiatra dla dzieci Kraków. Nastolatkowie często uważają, że do takich lekarzy udają się jedynie „dziwacy” i „nienormalni ludzie”. Dlatego warto przygotować dziecko do wizyty w gabinecie psychiatrycznym. Wytłumaczmy mu, że psychiatra jest zwykłym lekarzem, z którego usług korzysta mnóstwo osób.

Pamiętajmy również, że bardzo ważne jest nasze wsparcie. To my stanowimy podporę dla naszych dzieci. Interesujmy się nimi i postarajmy się jak najczęściej rozmawiać o różnych problemach i codziennych sprawach dotyczących szkoły lub rówieśników. Dzięki temu szybciej zaobserwujemy niepokojące zmiany i szybciej je wyeliminujemy.

1 comment

1 comment

Dominik Lipiec 18, 2016 at 9:49 am

Wiele zaburzeń psychicznych u dzieci zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Według badań jedno dziecko na dziesięć zmaga się z zaburzeniami psychicznymi takimi jak zaburzenia lękowe, odżywania, nastroju, czy ruchowe. Niestety często rodzice te objawy lekceważą, uznając je za naturalny etap dojrzewania, bądź w ogóle ich nie dostrzegają. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto obserwować swoje pociechy i udać się na konsultację do psychologa. 

Leave a Comment