Gambar mikroskop laboratorium

Mikroskopy laboratoryjne (określane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do powstawania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy koncentrują się zwykle z zespołu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie zatrudniane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w sferze chemii i fizyki mikroskopy kojarzone są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w układzie optycznym (niekiedy wymienia się je wtedy mikroskopami świetlnymi), są też brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z myśli ścisłych. Badany obiekt widziany jest łatwo przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest typowa przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi powiązana z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, natomiast we nowoczesnych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.