Czy twoje dziecko moze borykac sie z zaburzeniami psychicznymi

Zaburzenia psychiczne mogą dotyczyć osoby w każdym wieku. Lekarze alarmują, że cierpi na nie prawie 20 procent dzieci w wieku szkolnym. Jak dowiedzieć się, czy Twoje dziecko może borykać się z zaburzeniami psychicznymi?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wszelkie zaburzenia u dzieci mogą ujawnić się w różnym wieku. Jedne częściej pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa, inne są typowe dla wieku przedszkolnego, natomiast zupełnie inne zaburzenia ujawniają się dopiero w okresie szkolnym. Nieprawidłowości rozwojowe przebiegają bardzo dynamicznie, a ich objawy zmieniają się wraz wiekiem.

Bardzo niepokojące są zaburzenia lękowe, które objawiają się w trzech sferach. Pierwsza z nich to sfera subiektywnych przeżyć, która dotyczy tego, co dziecko odczuwa w swoim umyśle. Drugą sferę stanowi sfera somatyczna, która odnosi się do tego, co dziecko odczuwa w swoim ciele. Do objawów somatycznych zaliczane są różnego rodzaju bóle (np. brzucha lub głowy), a nawet wymioty i omdlenia. Dziecko może wyrażać także niechęć do jedzenia i moczyć się w nocy. Ostatnia sfera dotyczy zachowań dziecka i wiąże się z niepokojącym zachowaniem. Dziecko może przestać kontaktować się ze swoimi rówieśnikami i stać się bardziej wycofane.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do psychiatry? Powodem do interwencji specjalisty jest każde zachowanie dziecka, które odbiega od normy. Nasz psychiatra dziecięcy w Krakowie zajmuje się dziećmi, za których zmianę w zachowaniu odpowiada choroba. Dzięki doświadczeniu w pracy z dziećmi oraz ogromnej dawki empatii konsultacje u naszego specjalisty nie będą stresujące dla Twojej pociechy. Dzięki zastosowaniu najnowszych metod w pracy z dziećmi nasz psychiatra dziecięcy nie tylko zdiagnozuje problem, jak również dokona wszelkich starań, by szybko go rozwiązać, oddając dziecku przyjemność z dzieciństwa.